Osoby niepełnosprawne z narządów ruchu mogą być czynne zawodowo i uczestniczyć w życiu społecznym. Muszą jednak mieć możliwość samodzielnego przemieszczania się po ulicach miast. Do tych celów służą wózki inwalidzkie z napędem elektrycznym.
Zasilanie
Sprawne poruszanie się po zróżnicowanym terenie na wózku lub skuterze przeznaczonym dla niepełnosprawnych wymaga mocnego silnika. Aby jego moc była wystarczająca potrzebne jest odpowiednie źródło energii. Najczęściej stosowane są akumulatory żelowe do wózków inwalidzkich. Dla użytkowników liczy się przede wszystkim pojemność i wydajność baterii akumulatora. Dla ułatwienia transportu znaczenie ma też ciężar tego urządzenia. Ze względów praktycznych potrzebne jest takie źródło zasilania, którego nie trzeba często doładowywać. Bierze się również pod uwagę żywotność w cyklach. Akumulatory żelowe do wózków inwalidzkich są w stanie przetrwać znaczną liczbę ładowań i rozładowań zanim stracą swoją pojemność.
Bezpieczeństwo
Do napędu wózków inwalidzkich stosowane są szczelne akumulatory żelowe ponieważ znajdujący się w nich kwas siarkowy nie ma postaci płynnej. W czasie transportu, jazdy po nierównym terenie albo w przypadku przewrócenia się pojazdu nie grozi nikomu oblanie się żrącą substancją. Praktyczne akumulatory żelowe do wózków inwalidzkich są bezobsługowe. To wielka zaleta, bo nie zachodzi konieczność kontrolowania poziomu elektrolitu i uzupełniania płynu w razie ubytków. Tego typu baterie są w pełni bezpieczne i wydajne. Jednocześnie zapewniają odpowiednią moc silnika. Daje to inwalidom komfort użytkowania i niezależność w obsłudze pojazdu.