Jak ustawić panele słoneczne?

Panele słoneczne stanowią element instalacji fotowoltaicznej, dzięki której można pozyskiwać ekologiczną energię słoneczną. Wydajność instalacji zależy nie tylko od wykonania instalacji oraz użytych materiałów, ale również od samej ekspozycji paneli słonecznych na gruncie lub na dachu budynku.

Jak ustawić panele słoneczne?

Panele słoneczne nie będą działały wydajnie, jeśli zostaną nieprawidłowo umiejscowione oraz zamontowane. Z tego też powodu ich montażem powinna zająć się specjalistyczna firma z odpowiednią wiedzą. Najkorzystniejsze jest skierowanie paneli na południe – wówczas należy ustawić je pod kątem 30-40 stopni względem poziomu. W przypadku mniej korzystnej ekspozycji południowo – wschodniej lub południowo – zachodniej, panele słoneczne należy ustawić pod kątem 25-55 stopni. Jeśli panele mają być skierowane na zachód lub wschód, ustawia się je pod kątem 25-40 stopni.

Panele słoneczne na północy?

Niestety, jeśli na dachu nie ma możliwości ustawienia paneli w innej ekspozycji niż na północ, powinno się całkowicie zrezygnować z instalacji – nie będzie ona wówczas opłacalna, ponieważ nasłonecznienie w tym kierunku jest zbyt niskie. Warto jednak podkreślić, że alternatywą może być umiejscowienie paneli na gruncie na specjalnych stelażach – wówczas można znaleźć dla nich znacznie korzystniejsze położenie. Jest to rozwiązanie skierowane dla właścicieli większych działek, które posiadają odpowiedni metraż oraz optymalny poziom nasłonecznienia w ciągu dnia (nie jest polecane np. gęste zadrzewienie).

Sprawdź magazyn energii