Uszczelnianie klimatyzacji samochodowej środkami chemicznymi

System klimatyzacji samochodowej powinien działać maksymalnie sprawnie, by był skuteczny i bezpieczny dla jego użytkowników. Wszelkie nieszczelności mogą powodować spadek wydajności oraz grozić uszkodzeniem całego układu. Poniżej wskazujemy na popularne rozwiązanie w uszczelnianiu klimatyzacji samochodowej – jakim jest zastosowanie środków chemicznych. 

Uszczelnianie klimatyzacji – krok po kroku 

Wybierając środki do uszczelniania systemu klimatyzacji, warto zwrócić uwagę na ich skład chemiczny oraz sposób działania z czynnikiem. Po połączeniu z nim i wprowadzeniu do układu uszczelniacz klimatyzacji powinien natychmiast zlokalizować potencjalne nieszczelności oraz w ich obrębie zacząć kumulować tlen. Będzie on oczywiście pozyskiwany z powietrza przepływającego przez układ. Zostaje ono związane, tworząc dość stałą i wytrzymałą spoinę chemiczną. 

Niestety, nie wszystkie rodzaje nieszczelności można wypełnić w ten sposób. Zaleca się używanie preparatów przede wszystkim do uszczelniania wycieków o niewielkiej powierzchni. By upewnić się, czy uszczelnienie będzie wystarczające, należy w trackie aplikacji sprawdzać na mierniku stan układu. Jeśli straci on więcej niż 0,34 bara w ciągu niecałych 30 minut, oznacza to, że nieszczelność jest zbyt duża, a środek chemiczny nie poradzi sobie z jej wypełnieniem. 

Jedno opakowanie środka uszczelniającego ma objętość od 30 do nawet 60 ml, choć znajdziesz także opakowania większe. Pojemność 30 ml powinna wystarczyć do obsługi systemu klimatyzacji, którego pojemność sięga nawet 2000 g. 

Warto podkreślić, że po usunięciu czynnika chłodzącego, wraz z nim zostanie wyeliminowany środek uszczelniający. Środek działa natychmiast, jest całkowicie bezpieczny oraz nie powoduje potencjalnych uszkodzeń w trakcie serwisowania układu klimatyzacji.